Jak Zachować się, Gdy Członek Rodziny Umiera w Domu?

Śmierć w domu po długiej chorobie nie jest nagłym wypadkiem, dlatego przed zawiadomieniem pogotowia ratunkowego (pod numerem 112 lub 999) warto dać sobie chwilę na pożegnanie i wyrażenie emocji. Po zawiadomieniu pogotowia lub lekarza pierwszego kontaktu mamy jeszcze trochę czasu, który możemy spędzić przy zmarłym. W tych trudnych chwilach nie powinniśmy zostawać sami – warto poprosić o wsparcie kogoś bliskiego lub sąsiada, jeśli w mieszkaniu nie ma nikogo innego.

Po przybyciu lekarz bądź osoba uprawniona do stwierdzenia zgonu wypisuje protokół i kartę zgonu. Następnie możemy powiadomić zakład pogrzebowy o śmierci bliskiego. Zakład Pogrzebowy Charon w Łodzi, podobnie jak wiele innych firm zajmujących się pogrzebami, działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie musisz martwić się porą zgłoszenia – pracownicy zakładu pogrzebowego odbiorą ciało zmarłego i przewiozą je do kostnicy, dbając o każdy aspekt przygotowań do pogrzebu.

Bezpłatna infolinia: 800 184 500 (dyżurujemy całą dobę)

Formalności pogrzebowe

Kartę zgonu warto skopiować kilkakrotnie, ponieważ może być przydatna przy sprawach spadkowych, w instytucjach finansowych oraz ubezpieczalniach. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do Urzędu Stanu Cywilnego, pod który podlega miejsce zgonu i wyrobienie Skróconego Odpisu Aktu Zgonu. W tym celu zabieramy ze sobą: kartę zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej oraz dowód osobisty osoby organizującej pogrzeb.

Zakład Pogrzebowy Charon dokonuje wszelkich formalność.

Bezpłatna infolinia: 800 184 500 (dyżurujemy całą dobę)

 

Formalności w Zakładzie Pogrzebowym

Udając się do zakładu pogrzebowego, musimy zabrać ze sobą kilka dokumentów:

  • kartę zgonu;
  • zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu lub ostatni odcinek renty bądź emerytury zmarłego;
  • dowód osobisty zmarłego.

Zakład pogrzebowy oferuje różne formy płatności za usługi pogrzebowe: przelew, gotówka lub raty. Osoba organizująca pogrzeb może również wystawić zakładowi pogrzebowemu upoważnienie, na podstawie którego zakład będzie mógł odebrać zasiłek pogrzebowy wydawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy dostarczyć do ZUS-u komplet dokumentów, w tym wniosek o wypłatę zasiłku, skrócony odpis aktu zgonu, dowód osobisty, rachunki za poniesione koszty związane z uroczystościami pogrzebowymi, dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa ze zmarłym oraz zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom.

Pamiętajmy, że zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko wtedy, gdy zmarły był w chwili śmierci ubezpieczony lub pozostawał na utrzymaniu osoby ubezpieczonej.